2024 – Aile Destek Ödemeleri

Aile Destek Ödemeleri Şubat ayındaki tarihleri ve miktarları, birçok kişinin dikkatini çekiyor ve merak konusu haline geldi. Hak sahipleri, ödemelerin hesaplarına ne zaman geçeceğini sorguluyor. Ayrıca, bu ödemelerin zamlı olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin sayısı da artıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın her ay gerçekleştirdiği bu ödemeler, memur ve emekli maaşlarındaki zamlarla birlikte sosyal yardım miktarlarıyla ilgili geniş çaplı bir araştırma konusu haline gelmiş durumda.

AİLE DESTEK YARDIMI


Aile Destek Yardımı tutarı ve muhtemel bir zam konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, Ocak 2024’te memur ve emekli zam oranlarının belirlendiği ancak Aile Destek ödemesi zam oranına dair henüz resmi bir açıklama olmadığı belirtiliyor. Bu konudaki güncellemelerin resmi açıklama yapıldığında haberlere yansıtılacağı ifade ediliyor.


Aile Destek Yardımı Tutarları Güncellendi mi? Zam Yapıldı mı?


Ocak 2024 için memur ve emekli zam oranları belirlendi, ancak 2024 Aile Destek Ödemesi için henüz bir zam oranı açıklanmadı. Resmi bir duyuru yapıldığında haberi sizinle paylaşacağız.

2024 – Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Artacak?

AİLE DESTEK PROGRAMIna BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı aracılığıyla veya ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilir, bu kurum 3294 sayılı Kanun kapsamında faaliyet göstermektedir.

AİLE DESTEK PAKETİ KİMLER KATILABİLİR ?

Başvuran kişinin;

  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan veya yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan veya özel sandıklar kapsamında olan kişilerin bulunması durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamamaktadır.

Bunun yanında başvuranın; cezaevi veya tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde, başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

2024 - Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Artacak?
2024 – Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Artacak?

AİLE DESTEK YARDIMI NE KADARDIR ?

Kişi başına düşen aylık gelir aralığına göre Aile Destek Programı ödeme miktarları şu şekildedir:

  • 450 TL ve altı: 1.250 TL
  • 450 TL üzeri – 911,15 TL ve altı: 1.100 TL
  • 911,15 TL üzeri – 1372,30 TL ve altı: 950 TL
  • 1372,30 TL üzeri – 5.667,37 TL’den az: 850 TL

Ayrıca, 850 ile 1.250 TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi yapılacaktır. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2024 yılı Haziran ayında yapılacak olup, bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayında gerçekleştirilerek destek programı sona erecektir.

Çocuk Destek Bileşeni ile sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Hanedeki Çocuk SayısıAylık Destek Tutarı (TL)
1-2 çocuklu hanelere350
3 çocuklu hanelere450
4 çocuklu hanelere550

5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere ise 650 TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilmektedir.

Diğer Güncel Ekonomi Haberleri İçin Tıklayın…

2024 - Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Artacak?
2024 – Aile Destek Ödemeleri Ne Zaman Artacak?