2024’ün İlk Siyasi Partisi

2024 yılında kurulan ilk siyasi parti olan “Emekliler Partisi” (EP), 8 Ocak tarihinde resmi olarak kuruldu. Parti, emeklilerin yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi ilke ve vaatle dikkat çekiyor.

2024'ün İlk Siyasi Partisi
2024’ün İlk Siyasi Partisi

EP’nin genel başkanı Cengiz Erten, Facebook üzerinden yaptığı bir paylaşımda parti programını şu sözlerle özetledi: “Ana konumuz emekliler ve emeklilik yasasının düzeltilip yaşam şartlarının iyileştirilmesidir. Emeklinin hak ettiği kaliteli ve insanca yaşam sürmesi, temel hedefimizdir. Ülkenin kayıpları kazanca döndüğünde başta emekliler olmak üzere tüm toplum refaha ulaşmış seviyede olacaktır. Bizler; emeklilerimizin haklarını koruduğumuzda, bütün çalışan emekçilerimizin haklarını da korumuş olacağız. Çünkü her çalışan bir emekli adayıdır.”

Partinin temel ilkeleri “cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, laiklik, devletçilik, inkılapçılık, yurttaşlık” olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca, EP’nin vaatleri arasında milletvekili maaşlarının asgari ücretin en fazla 3 katı seviyesine düşürülmesi ve vekillerin emekli maaşının asgari ücret olması gibi konular öne çıkıyor.

Parti programında yer alan diğer vaatler arasında eğitim ve sağlık haklarının ücretsiz olması, ekonomik kalkınma için yerli üretimin teşvik edilmesi, tarımda gerekli teşviklerin sağlanması, Köy Enstitüleri’nin yeniden açılması, yabancılara toprak ve mülk satışının durdurulması gibi maddeler bulunuyor.

Emekliler Partisi’nin kuruluşuyla birlikte son 2 ay içinde Türkiye’de kurulan ikinci emekli partisi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’deki emekli sayısının 13,72 milyon olduğu göz önüne alındığında, EP’nin emeklilerin haklarını koruma amacıyla geniş bir kitleye hitap etme potansiyeli bulunuyor.

Diğer Güncel Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın..

2024'ün İlk Siyasi Partisi
2024’ün İlk Siyasi Partisi