Yeni asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulunan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini vurgulayarak, enflasyona karşı mücadelede ve işçi, işveren ve istihdamın korunmasındaki kararlılık için teşekkür etti. Temmuz ayında devlet tarafından sağlanan 500 lira asgari maaş desteğiyle birlikte net asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğunu hatırlattı. 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak yeni asgari ücretin ise 700 lira asgari maaş desteğiyle birlikte 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini paylaştı.

Işıkhan, bu yeni rakamın önceki döneme göre yüzde 49, önceki yıla göre ise kümülatif olarak yüzde 100 oranında bir artışı temsil ettiğini belirtti. Ayrıca, bu artışın çalışanları enflasyona ezdirmeme sözünün bir kez daha yerine getirilmesinin memnuniyetini dile getirdi. Devletin, işçilerin, işverenlerin ve tüm vatandaşların yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Işıkhan, Türkiye’nin emek, üretim, işverenlik ve yatırım konularında birlik ve beraberlik içinde kararlı adımlarla ilerleyeceğini ifade etti.

2024 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda geçerli olacak asgariyi açıkladı. 1 Ocak 2024’ten itibaren asgari maaş 17 bin 2 lira olacak. Bu sonuçla beraber asgari maaş toplamda yüzde 49 oranında artmış olacak.

Diğer Güncel Konulara Göz Atmak İçin Tıklayın..