Benzine zam yeni yılın ilk günlerinde kendini gösterdi. Benzinin litre fiyatına 2 lira 30 kuruş, motorinin litre fiyatına 2 lira 17 kuruş zam geldi.

Benzin
Benzin

Benzine zam ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) tutarındaki yüzde 25,6’lık artışın akaryakıt fiyatlarına yansımasıyla benzinin litre fiyatı 2 lira 30 kuruş, motorinin litre fiyatı ise 2 lira 17 kuruş arttı. Akaryakıt fiyatlarındaki bu önemli yükseliş, enerji maliyetlerini etkileyerek tüketicilere daha yüksek maliyetli bir yaşam sürdürme zorluğuna neden olmaktadır.

Benzine zam yapılmasının ardından benzinin litre satış fiyatına 2 lira 30 kuruş, motorinin litresine ise 2 lira 17 kuruş zam yapıldı. Dün  ÖTV tutarında yüzde 25,6 oranında artış yapılmıştı.

İstanbulda motorinin litre fiyatı 39 lirayı geçti!

Benzine zam ÖTV tutarında gerçekleşen fiyat artışı sonrası benzinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 36,75 liraya, Ankara’da 37,42 liraya, İzmir’de ise 37,59 liraya yükseldi. Motorin fiyatları ise İstanbul’da ortalama 39,35 liraya, Ankara’da 39,95 liraya ve İzmir’de 40,22 liraya yükseldi.

Enerji dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyat tarifesinden kaynaklı her ilde ufak çaplı fiyat farklılıkları yaşanmaktadır.

ÖTV tutarı yüzde 25,6 arttırıldı!

Yeni yılla beraber en son enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) tutarında gerçekleşecek fiyat artışıda belirlenmiş oldu. Enflasyon rakamlarından sonra ÖTV tutarında yüzde 25,6 oranında artış yaşandı. Yaşanan bu artışla beraber benzin ve motorin fiyatlarıda etkilenerek benzinin fiyatı 2,31 TL, motorinin ise 2,16 TL yükseldi. Bu durum, tüketicilere daha yüksek maliyetler getirerek, benzin fiyatının 37 lirayı, motorin fiyatının ise 40 lirayı aşmasına neden oldu.

Güncel Ekonomi Haberleri İçin Tıklayın..

Benzin
Benzin