Bigbang Teori Nedir ?

Fizikçilerin çoğu evrenin 13.8 milyar yıl önce Büyük Patlama’da ( Bigbang Teori ) doğduğuna inanıyor. Evrendeki her şeyin enerjisi, bugün gördüğümüz kozmostaki her şey, düşünülemez derecede küçük bir alanda sıkıştırılmıştı – kum tanesinden, hatta bir atomdan bile çok daha küçüktü. Sonra, bu hayal edilemez derecede sıcak ve yoğun kazan – her ne sebeple olursa olsun – korkutucu bir hızla genişledi.

Evrenin varoluşunun ilk saniyesinde, neyin olduğu hakkındaki anlayışımız şaşırtıcı derecede iyidir. Zamanın, uzayın ve fizik yasalarının kavramları çok hızlı bir şekilde katılaştığını biliyoruz. Bundan sonra, kaostan düzen çıkmaya başladı. İlk olarak kuarklar gibi atomaltı parçacıklar şekillendi. Sonra protonlar ve nötronlar gibi daha büyük parçacıklar. Yaklaşık üç dakika sonra, evren 1 milyar °C’ye soğudu. Bu, protonların ve nötronların füzyon aracılığıyla bir araya gelip atomların yüklü çekirdeklerini oluşturmasına izin verdi.

Ancak 20 dakika sonra, evren füzyon için artık yeterince sıcak değildi. Geriye kalan şey, elektronlar ve hidrojen ve helyum çekirdeklerinden oluşan sıcak, bulutlu bir çorba idi. Bu aşama yaklaşık 380.000 yıl sürdü. Sonunda, evren elektronların çekirdeklerle eşleşip ilk atomları oluşturmasına yeterince soğudu. İlk yıldızların oluşması ve karanlığı aydınlatması için yüz milyonlarca yıl ve hatta daha uzun zaman geçti ve evrenin bugün gördüğümüze benzemesi için daha da uzun zaman aldı.

Büyük Patlama’dan sonra ne oldu?

Patlamalardan hemen sonra meydana gelen olaya Planck Çağı denir: bilinen en erken zaman dilimi. Fizik teorilerine göre, Büyük Patlama’dan ( Bigbang Teori ) bir saniye sonra, evrenin ısısı atomların bir araya gelerek nötronlar, protonlar, elektronlar, pozitronlar, fotonlar ve nötrinoların on milyar derece sıcaklıkta bir çorbasını oluşturacak kadar güçlü bir şekilde çarpışmasına neden oldu. Temelde, kozmik şişmeler, atomaltı parçacık plazmasının bir çorbasını oluşturdu. Bu, karanlık maddenin ortaya çıkmasına ve muhtemelen maddenin anti-maddenin üstünlüğünü kazandığı aşama olduğu görünüyor.

Evrenin varoluşunun ilk 300 saniyesi içinde, hidrojen, helyum ve bazı lityum elementleri protonlardan ve nötronlardan oluşur. Bu sürece nükleosentez denir ve evrenin erken örneklerinde bulunan element ve izotopların bolluklarını doğru bir şekilde tahmin eden bir teoridir, örneğin bazı en eski yıldızlar. Bu doğrulama, evrenin modelinin doğru olduğuna dair güçlü bir işarettir. Yaklaşık 300.000 yıl sonra, neredeyse homojen çorba soğuduğunda, atomlar diğer çekirdekleri oluşturdu. Fotonlar uzay boyunca saçılmayı bıraktı ve önceki opak evreni görünür ışık olan bir evrene dönüştürdü. Aynı fotonlar, Big Bang’in gerçek sonucu olarak bilinen kozmik arka plan radyasyonu olarak adlandırılan, hala bugün gözlemlenebilir.

Bigbang Teori
Bigbang Teori

Kozmik arka plan radyasyonu ve Büyük Patlama ( Bigbang Teori )

Uzay ajansları, evrenin sadece doğumundan 400.000 yıl sonra çekilmiş evrenin bebek fotoğraflarını incelemek için üç misyon başlattı. İlk iki prob, kozmik arka plan radyasyonundaki ilk sıcak ve soğuk noktaları haritalandırır ve evrenin neredeyse homojen olarak dağılmış sıcaklık farklarını ölçer. Birinci dereceden hassasiyete sahip araçlara sahip olan üçüncü bir misyon, bugüne kadar en doğru mikrodalga arka plan radyasyonu haritalarını yapmıştır.

Yıldızların doğmasından önceki karanlık çağlar ve Büyük Patlama

Büyük Patlama’dan ( Bigbang Teori ) yaklaşık bir milyon yıl sonra, kozmolojinin son sınırı olarak bilinen bir döneme giriyoruz, bu da Kara Çağlar olarak adlandırılır. Bu dönem hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak bu, ilk yıldızların doğmadan önceki dönem olduğu bilinmektedir. Kara Çağlar’ın yaklaşık 100 milyon yıl sürdüğü düşünülmektedir. Ancak, mevcut gözlemlerin sınırları nedeniyle, görebildiğimiz en eski nesneler, evrenin sadece birkaç yüz milyon yıl olduğu bir dönemde bulunmaktadır. İnşası zaten başlamış olan iki gelecek proje, bu döneme biraz ışık tutmak ve umarım Kara Çağlar’a son vermek için özel olarak tasarlanmıştır.

Ardından, Büyük Patlama’dan on milyar yıl sonra, gizemli bir güç olan karanlık enerji, hızlanmaya başlar. Bundan sonra, Büyük Patlama’dan 13.8 milyar yıl sonra, bugünkü zamana ulaşırız.

Bigbang Teori
Bigbang Teori

Evrenin sonu ve Binbang

Evrenin nihai kaderi, tamamen karanlık enerjiye bağlıdır. Eğer evren aynı hızda genişlemeye devam ederse, 30 milyar yıl sonra, tüm galaksiler görüşümüzden çekilecek ve Büyük Patlama’nın tüm kanıtları tamamen sonsuza dek kaybolacaktır. Bu, son yıldızların yaklaşık 100 trilyon yıl içinde sönmesine neden olacaktır, bu yüzden elimizde bolca zaman var.

Karanlık enerji ayrıca, bir Büyük Sızıntı senaryosuyla sonuçlanacak şekilde yoğunlaşabilir. Bu, yaklaşık 50 milyar yıl sonra gerçekleşecektir. Karanlık enerji, etkili bir şekilde süperkümelerden atomlara kadar her şeyi parçalara ayıracaktır. Aksine, eğer karanlık enerji yavaşlarsa, bu kütleçekiminin üstün gelmesine ve 30 milyar yıl sonra bir çöküşe yol açarak nihayetinde bir Büyük Çöküşe yol açacaktır.

Bunun gibi daha fazlası için tıklayınız

Güneş Sistemi Gezegenler için tıklayınız..