Doğu Perinçek Kimdir ? Vatan Partisi Genel Başkanı Kimdir ?

Doğu Perinçek Kimdir ? Hangi Parti Başkanı ?

17 Haziran 1942 tarihinde Gaziantep’te dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Ankara’daki Sarar İlkokulu’nda tamamlayan Perinçek, sonrasında Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Eğitimine Ankara Üniversitesi’nde devam ederken bir süre Almanya’da yaşadı.

1964 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı fakültede Kamu Hukuku kürsüsünde asistan olarak görev aldı. Aynı yıl içerisinde ‘Bilimsel Sosyalizm’ ideolojisini benimseyen Perinçek, 1968 yılında “Türkiye’de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi” başlıklı doktora teziyle hukuk doktoru oldu.

Kasım 1968’de birkaç arkadaşıyla birlikte ‘Aydınlık’ dergisini kurdu. 1969 yılında Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’ni (TİİKP) illegal bir örgüt olarak kurdu. 12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından tutuklanarak TİİKP davasında 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki buçuk yıl hapis cezası sonrasında genel af ile serbest bırakıldı.

1978 yılında Türkiye İşçi Köylü Partisi’ni kurdu ve aynı yıl içinde Aydınlık’ı gazete olarak yayınlamaya başladı.

Doğu Perinçek kimdir?

Doğu Perinçek Kimdir ?, Suudi Arabistan'a Destek Verdi!! Özdağ'dan Gelen Tepkiyle Hemen Karşılandı.
Doğu Perinçek Kimdir ?, Suudi Arabistan’a Destek Verdi!! Özdağ’dan Gelen Tepkiyle Hemen Karşılandı.

12 Eylül 1980 darbesi sırasında tekrar gözaltına alınan Doğu Perinçek, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1985 yılında serbest bırakıldı.

1987’de 2000’e Doğru dergisinin genel yayın yönetmeni ve baş yazarı oldu. 1991’de aynı derginin genel yayın yönetmeni olarak görev yaparken, Lübnan’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme ülke gündemine damga vurdu.

1991’de siyasi haklarına kavuşan Perinçek, aynı yıl Sosyalist Parti’nin 2. Büyük Kongresi’nde Genel Başkan seçildi.

2005 yılında İsviçre’de Ermeni Soykırımı’nın olmadığını söylemesi nedeniyle tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

Ergenekon örgütü soruşturması kapsamında 2008 yılında gözaltına alındı ve çeşitli suçlamalarla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. 2013’te Ergenekon davasında 117 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak 2014’te Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması sonrasında tahliye edildi.

6 Mart 2014 tarihinde Özel Yetkili Mahkemelerin TBMM kararı ile kaldırılmasının ardından, 10 Mart 2014 akşamında tahliye edildi.

2015 yılında İşçi Partisi’nin adı Vatan Partisi olarak değişti ve Perinçek, şu anda Vatan Partisi’nin Genel Başkanıdır.

Diğer İnceleme Konularımız İçin Tıklayın…