Enflasyon rakamları hangi tarihte açıklanacak?

Enflasyon rakamları hangi tarihte açıklanacak? Aralık ayı enflasyon beklentisi nelerdir? Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aralık enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 10 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Son günlerde, asgari ücretin duyurulmasının ardından dikkatler, TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarına çevrildi. İşte, aralık ayı enflasyonuyla ilgili tüm detaylar…

Enflasyon rakamları hangi tarihte açıklanacak? Yılın son ayı aralık ayının enflasyon beklentisi nelerdir?
Yılın son ayı aralık ayının enflasyon beklentisi nelerdir?

3 Ocak Çarşamba günü açıklanacak aralık enflasyon verilerinin, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan 10 ekonomistin açıklamasıyla yüzde 3,19 artacağını tahmin ediyor.

Aralık ayı enflasyon beklentileri, ekonomistler arasında yapılan ankette ortalamada %3,19 olarak belirlendi. Ankete katılan ekonomistlerin en düşük beklentisi %2,90, en yüksek beklentisi ise %3,60 aralığında yer aldı. Bu beklentilere göre, bir önceki ay %61,98 olan yıllık enflasyonun, Aralık ayında %65,19’a yükseleceği hesaplanıyor. Ayrıca, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de Aralık ayında %42,39 olarak kaydedildi.

Tüketici Fiyat Endeksi kasımda yüzde 3,28 artış göstermişti.

Diğer Güncel Ekonomi Haberlerine Göz Atmak İçin Tıklayın..

2024 Enflasyon rakamları hangi tarihte açıklanacak? Yılın son ayı aralık ayının enflasyon beklentisi nelerdir?
2024 Enflasyon rakamları hangi tarihte açıklanacak? Yılın son ayı aralık ayının enflasyon beklentisi nelerdir?