Erdoğan’ın Faiz Sözleri


Erdoğan’ın Faiz Sözleri İki yıl önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi modeli kapsamında faizi eleştirerek, “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” sözleriyle Türkiye’yi etkileyen ekonomik zorluklara yol açtı. Bugün ise faiz artışıyla birlikte Erdoğan’ın geçmişteki bu söylemleri tekrar gündeme geldi.

Erdoğan'ın Faiz Sözleri, Artan Faizle Yeniden Tartışma Konusu Oldu
Erdoğan’ın Faiz Sözleri, Artan Faizle Yeniden Tartışma Konusu Oldu


Erdoğan’ın Faiz Sözleri Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ekonomist kimliğiyle 2022 yılında Türkiye’ye yeni bir ekonomi modeli sunarak “Benim alanım ekonomi, ben ekonomistim” ifadesini kullandığı dönemde ortaya koyduğu “faiz sebep, enflasyon neticedir” tezi, bugünkü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin 250 puan artışla yüzde 45’e yükseltilmesi sonrasında tekrar ön plana çıktı. Erdoğan’ın geçmişte, eleştirilere karşı “Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada. Nas ortada olduğuna göre sana, bana ne oluyor?” sözleri, günümüzdeki ekonomik gelişmelerle bir kez daha gündeme geldi.

Erdoğan'ın Faiz Sözleri, Artan Faizle Yeniden Tartışma Konusu Oldu
Erdoğan’ın Faiz Sözleri, Artan Faizle Yeniden Tartışma Konusu Oldu

SIRADAN GELEN BİR HÜKÜM DEĞİL


Eleştirilerin devam etmesi üzerine Erdoğan, dini referanslar kullanarak şunları dile getirmişti:

“Eleştirilere rağmen faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir beklenti içinde olmayın. Müslüman olarak, naslarda belirtilen doğru yolu izlemeye devam edeceğim. Elhamdülillah, doğru yoldayız çünkü faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar; bu sıradan bir hüküm değildir.”

Son iki yılda Türk Lirası’ndaki keskin değer kaybı ve hızlı enflasyon artışıyla ilişkilendirilen düşük faiz politikası çerçevesinde, TCMB kademeli olarak 1,000 baz puan faiz indirimi yapmış ve Şubat ayında depremlerin ardından toparlanmayı desteklemek amacıyla 50 baz puan daha indirim yaparak faiz oranını yüzde 8.5’e çekmişti.

Haziran 2023’te alınan kararla birlikte, Mart 2021’den bu yana ilk kez TCMB faiz artışına gitmişti.

Haziran ayında Azerbaycan’dan Türkiye’ye dönerken gazetecilere konuşan Erdoğan, ekonomiyle ilgili bir soruya şu yanıtı vermişti: “Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi doğrultusunda, kendisine atacağı adımları Merkez Bankası ile birlikte süratle atmasını kabullendik. ‘Hayırlı olsun’ dedik.”

‘FAİZLE MÜCADELE’DEN Mİ ANLIYORSUNUZ DİYORDU


TCMB’nin faiz indirimlerine başlamadan önce, Ağustos 2021’de resmi yıllık tüketici enflasyonu yüzde 19,25 olarak kaydedilmişti. Aynı dönemde TCMB’nin politika faizi ise yüzde 19 seviyesindeydi. Erdoğan’ın Kasım ayında yeni ekonomi modelini ilan ettiği zamanda enflasyon yüzde 21,31’e çıkarken, politika faizi yüzde 15’e çekilmişti. Modelin uygulandığı süreçte resmi enflasyon, 21 yıllık AKP hükümetlerinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Erdoğan’ın talimatıyla Merkez Bankası faiz indirimine gitse de, mevduat ve kredi faizlerinde 20 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

29 Ocak 2022’de “Faizle mücadelemi biliyorsunuz, faizi indireceğiz ve indiriyoruz. Bilin ki enflasyon da inecek, daha da düşecek. Döviz kuru istikrara kavuşur, enflasyon düşer, pahalılık ortadan kalkar. Bunların hepsi de gelip geçicidir” diyen Erdoğan, yıl içinde enflasyonu düşüremeyince vaatlerini 2023’e sarkıttı. Ancak 2023’te de bu hesap tutmadı ve enflasyondaki yükseliş hızlandı.

Hükümet, seçim öncesinde enflasyonu ve cari açığı artırmak adına kredi musluklarını açtı, ancak bu durum birçok vatandaşın krediye erişimini sınırlarken, erişebilenler yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldı. Kredi kullanarak ev veya araba almak, toplumun geniş bir kesimi için artık hayal olurken, mevduat faizleri yüzde 40’lı seviyeleri aştı. Erdoğan’ın faizle olan savaşında ‘reelde’ kaybettiği görülüyor.

Diğer Güncel Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

Erdoğan'ın Faiz Sözleri, Artan Faizle Yeniden Tartışma Konusu Oldu
Erdoğan’ın Faiz Sözleri, Artan Faizle Yeniden Tartışma Konusu Oldu