Et fiyatlarında düşüş!

Et fiyatlarında düşüş gerçekleşti! Et fiyatlarında meydana gelen artışın önüne geçebilmek ve et fiyatlarının düşmesi yönünde Et ve Süt Kurumu et piyasalarını dengeleme ve düzenleme görevi kapsamında kesimlik hayvan satışı yapacağını açıkladı.

Et fiyatlarındaki yükselişe karşı hamle olarak Et ve Süt Kurumu (ESK), kırmızı et piyasalarını dengeleme ve düzenleme görevi kapsamında kesimlik hayvan satışı yapacağını açıkladı.

Et fiyatlarındaki dengelemeyi sağlamak için canlı kilosu 130 TL + KDV’den sığır satışı yapacak. Satışı yapılan sığırlar Derince-Bandırma Limanı’ndan teslim edilecek. Et fiyatlarında olası dalgalanmanın önüne geçilmek ve arz-talep dengesini sağlanma yönünde kesilecek hayvanların 3 gün içerisinde Et ve Süt Kurumu Personeli gözetiminde kesimi gerçekleşeceği bekleniyor.

Et ve Süt Kurumu neden böyle bir hamle yaptı?

Son iki haftadır karkas et fiyatlarında artış yaşanmıştı. Ayrıca son bir ay içinde yem fiyatlarının 4-5 kere zamlanmasıyla besiciler zor duruma düştü. Yem firmaları 18 Ekim’de yem fiyat listelerini güncellerken, 1 Aralık’ta yem fiyatlarına yeni bir zam daha yapıldı. 18 Ekim’de 347 TL olan besi yemi 1 Aralık’ta 371 TL’ye, 21 Aralık’ta ise 416 TL’ye yükseltildi. Diğer yandan son 1.5 ay içinde saman fiyatında bir artış yaşanmazken, yonca ve slaj fiyatları da yükseldi. Yonca fiyatı bir buçuk ayda 7.25 liradan 8.5 liraya yükseldi. Slaj fiyatı da 2 liradan 3.25 liraya yükseldi. Son bir ay içinde artan yem maliyetleri gerekçesiyle et üreticileri 230 TL olan karkas etin kilogram fiyatının artırılmasını talep etti.

Et fiyatlarında düşüş! ESK'den et fiyatlarını düşürecek hamle!

Et fiyatlarında düşüşte talep edilen ve beklenen fiyat artışı geçen hafta belirlendi ve karkas etin kilogram fiyatı 250 TL’ye çıkarıldı. Bu sebeple ESK arz- talep dengesinin sağlanması için karkas etin ithalatını devam ettirdi. İthal edilen karkas etin tedariği yılbaşı tatili nedeniyle duraksadı. Yılbaşı tatili nedeniyle otel ve restoranlarda et talepleri artınca arz ve talep dengesinde fark açılmaya başladı. Karkas ete olan talebin artması ve yeterli arzın sağlanaması ile et üreticileri de karkas etin kilogram fiyatını 300 TL’ye kadar çıkardı.

Hızla artan fiyat karşısında ESK devreye girdi ve 130 TL + KDV’den sığır satışı kararı aldı. ESK’nın bu hamlesiyle, piyasaya et arzını artırarak fiyattaki artışın düşmesi hedefleniyor. Sektör temsilcileri açıklamanın ardından kesimi bekleten et üreticilerinin yeniden kesime başladığını, 300 TL’ye kadar çıkan karkas etin kilogram fiyatının 270 TL’ye kadar gerilediği yönünde bilgisini verdi.

Diğer Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

2024 Et fiyatlarında düşüş! ESK'den et fiyatlarını düşürecek hamle!