Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, dünyayı tehdit eden yeni bir salgın hastalık konusunda ciddi bir uyarıda bulundu. “Hastalık X” olarak adlandırdığı bu gizemli hastalığın, koronavirüsten 20 kat daha ölümcül olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. DSÖ tarafından 2021’de yayınlanan analize göre, bu hastalık potansiyel olarak 75 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Hastalık X

Davos’ta katıldığı oturumda konuşan Ghebreyesus, ile ilgili olarak dünyanın bu salgına karşı hazırlıklı olması gerektiği uyarısında bulundu. DSÖ lideri, bu gizemli hastalığın küresel bir salgına dönüşme ihtimali konusunda sinyaller vererek dikkat çekti. Ghebreyesus ayrıca, koronavirüs salgınından 20 kat daha ölümcül olabileceğini vurguladı.

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşmasını sürdüren Ghebreyesus, tüm ülkelerin ortak bir anlaşma yaparak pandemilere karşı birlikte hareket etmelerini umut ettiğini belirtti. Bilinmeyen hastalıklara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, geçmişte yaşanan salgınların önlenemeyen riskler olduğunu ancak bu risklere karşı hazırlıklı olunabileceğini ifade etti.

Diğer Güncel Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

Hastalık X
X