İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında

Türkiye, geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli bir deprem felaketiyle sarsıldıktan sonra, şimdi de Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem riskiyle karşı karşıya. Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara’da deprem tekrarlama aralığının dolmasıyla birlikte, ne zaman olacağını tahmin etmenin imkansız olduğunu vurguladı. Tüysüz, olası bir İstanbul Marmara depreminde İstanbul’da 75 ila 80 bin yapının çökebileceği veya ciddi hasar görebileceği konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında
İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında


Geçen yıl Kahramanmaraş’ı sarsan depremin ardından, şimdi Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem riski göze çarpıyor. Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara’da deprem tekrarlama aralığının dolduğunu belirterek, depremin ne zaman olacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını ifade etti. Tüysüz, olası bir Marmara depreminde İstanbul’da 75 ila 80 bin yapının çökebileceği veya ciddi hasar görebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bir yıl önce Kahramanmaraş merkezli deprem felaketiyle yıkıma uğrayan Türkiye, yurdun çeşitli bölgelerinde büyük kayıplar yaşadı. Deprem, 53 binden fazla can kaybına yol açarak 10 kentte büyük yıkıma neden oldu.


Türkiye, depremin yıkıcı etkileriyle başa çıkmaya çalışırken bir yandan da Marmara Bölgesi’nde olası bir depremi bekliyor.


Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara Bölgesi’nde beklenen deprem tehlikesi hakkında Anadolu Ajansı için bir yazı kaleme aldı.


Tüysüz, Türkiye’nin coğrafi konumu ve jeolojik yapısının dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmasına dikkat çekiyor. Kuzey Anadolu Fayı, ülkenin en önemli deprem kaynaklarından biri olarak öne çıkıyor. Fay hattı, Bingöl Karlıova’dan başlayarak batıya doğru Erzincan-Niksar-Tosya-Bolu yönünde uzanıyor. Bolu’dan itibaren kollara ayrılan fay hattının kuzey kolu, Düzce ve Sakarya üzerinden geçerek İzmit Körfezi’ne ulaşıyor ve buradan Adalar açıklarına kadar devam ediyor.

Bu ana kol, diğer kollara göre daha hızlı bir şekilde hareket ediyor ve bu nedenle daha sık depremlere yol açıyor. Güney kol ise Bolu-Geyve-İznik Gölü üzerinden geçerek Gemlik Körfezi’ne kadar uzanıyor. Her iki kol da büyük depremlere neden olabiliyor ancak daha uzun zaman aralıklarıyla aktivite gösteriyor.

İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında
İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında

İSTANBUL MARMARA DEPREMİ YAKLAŞIYOR


Tüysüz, deprem bilimindeki genel kuralı “Bir yerde geçmişte büyük bir deprem olmuşsa, belli bir süre sonra orada yine benzer depremler olacaktır.” sözleriyle aktarıyor. Marmara için deprem tekrarlama aralığının dolduğunu belirterek, “Her ne kadar zamanını belirlemek mümkün olmasa da, büyük bir deprem olasılığı yüksektir.” şeklinde ifade ediyor.

İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında
İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında

En Büyük Hasarı Marmara Denizi Kıyılarındaki Yerleşim Yerleri Görecek

Prof. Dr. Tüysüz, beklenen büyük depremin yaşanması durumunda ortaya çıkacak senaryoların iç açıcı olmadığını belirtiyor. En büyük hasarın Marmara Denizi kıyılarındaki yerleşim yerlerinde görüleceğini vurguluyor. Depremle mücadelede altın kuralın, depremin en şiddetli olması beklenen yerlerde nüfus ve sanayinin artırılmaması ve bu alanlardan uzak tutulması gerektiğini aktarıyor. Ancak İstanbul’da bu kuralın ihmal edildiğini ifade ediyor.

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde Türkiye’deki kentlerin ve yapıların ne kadar dirençsiz olduğunun ağır bir bedelle ortaya çıktığını belirten Tüysüz, plansız kentleşmenin ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartılamayan yapı işçiliği ve denetiminin, deprem dirençsiz kent sorununun büyümesine neden olduğunu dile getiriyor. Ayrıca, siyasi beklentilerle çıkartılan imar affı uygulamalarının da afet dirençsiz yapıları önlemek yerine teşvik ettiğini ve sorunu daha da kötüleştirdiğini ifade ediyor.

MARMARA’ DA 75-80 BİN BİNA ÇÖKECEK YA DA AĞIR HASAR ALACAK


Tüysüz, Marmara’da beklenen büyük depremin İstanbul’da 700 bin yapıda hasara neden olacağını belirtiyor, bunlardan 75-80 bin tanesinin ise ya çökeceğini ya da ağır hasar alacağını öngörüyor. Ayrıca, bu depremin Marmara Bölgesi’ndeki hemen hemen tüm yerleşim birimlerini etkileyeceğini vurguluyor. Tüysüz ve Korhan Erturaç tarafından hazırlanan haritada, kırılması beklenen fayı gösteren siyah çizginin, en kötü senaryoda 7,5 civarında bir deprem üretebileceğini belirtiyor.

Haritada siyah ve kırmızı ile gösterilen alanların, depremde en büyük sarsıntıyı ve dolayısıyla en büyük hasarı yaşaması beklenen yerler olduğunu ifade ediyor. Turuncu renk bir derece daha zayıf şiddeti temsil ederken, sarı, mavi ve yeşil alanlar giderek azalan şiddet dağılımını gösteriyor. Bu bölgelerde ise kötü inşa edilmiş yapıların orta-zayıf hasar alabileceği öngörülüyor. Haritanın sağında hangi renklerin hangi şiddete karşılık geldiği açıklanıyor.

Diğer Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında
İstanbul Marmara Depremin de 75-80 Bin Yapı Risk Altında