Kestane kabuklarınızı atmayın! Kışın ve yeni yıl ile artık sofralarda yerini almaya başlayan sobada çıtır pişirilen veya fırında haşlanarak pişirilen kestanelerinizin kabuklarını çöpe atmayın! Kestane kabuğu suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kestane kabukları, saç dökülmesine karşı kullanılan kestane suyu maskelerinin temel bileşenlerindendir… Peki, kestane suyu neye iyi gelir? Kestane kabuğu nasıl yapılır?

Kestane Kabuklarını Atmayın! Kestane Kabuğu Suyunun Faydaları
Kestane

Kestane kabuklarınızı sakın çöpe atmayın! Kestane satışları başladı. Kış mevsiminin ve yeni yılın simgesi haline gelen kestanelerinizi yedikten sonra kabuklarını çöpe atmayın!  Kestane, sadece lif, mineraller, sağlıklı yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin bir kaynak olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle çöpe atılan kabuklarıyla da dikkat çeker. Detoks etkisi sağlayabilen bir potansiyele sahiptir. İşte, ağlık açısından faydalarını merak edenler için pratik bir rehber: Kestane kabuğu suyunun hazırlanışı ve kullanımı…

Kestanenin faydaları

Kestane, içeriğinde bulunan zengin lif kaynaklarıyla diyabetin önlenmesi ve yönetilmesinde etkili bir rol oynar. Lifli gıdaların düşük glisemik endeksi, kan şekerinin daha yavaş yükselmesine katkı sağlar. Kestanenin C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin yapısı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılarda bulunur. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini desteklerken, vücuttaki serbest radikallerle mücadelede de önemli bir rol oynar.

Bunun yanı sıra, kestanenin beyin fonksiyonlarını iyileştirmedeki katkısı da dikkat çekicidir. İçerdiği B vitaminleri, nörolojik gelişim ve fonksiyonla doğrudan ilişkilidir. Potasyum içeriği ise beyne kan akışını artırarak sinir sisteminin sağlığını korur, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirir. Kestanenin kemik mineral yoğunluğunu artırma özelliği, yaşlanmanın kemikler üzerindeki olumsuz etkilerini önleme veya yavaşlatma potansiyeli sunar. Ayrıca, kestanenin lif içeriği, bağırsak sağlığını düzenleyerek peristaltik hareketleri teşvik eder, sindirim sistemine destek olur ve besinlerin daha etkili bir şekilde emilmesini sağlar.

Kestane Kabuklarını Atmayın! Kestane Kabuğu Suyunun Faydaları
Kestane

Kestane kabuğu suyunun faydaları

Kestane kabuğu suyu kan dolaşımını hızlandırır. Buna bağlı olarak varis oluşumunun önüne geçmede önemli rol oynar. Kestane kabuğu ayrıca antioksidan bileşikler açısından zenginliği dikkate alındığında kozmetik alanında olası bir uygulama büyük ilgi görmektedir. Örneğin antioksidan aktivite cilt yaşlanmasının önlenmesinde rol oynar. Kestane kabukları, yüksek nem içeriği ve düşük yağ oranı ile karakterizedir. UV radyasyonuna bağlı oksidatif stres, ciltte hasara yol açabilir ve bu durum keratinositlerden veya melanositlerden çeşitli sitokinlerin, örneğin endotelin-1 ve R-melanosit uyarıcı hormon gibi, serbest bırakılmasına neden olarak melanogenezin (melanin üretimi) teşvik edebilir.

Kestane
Kestane

Kestane kabuğunun kelliğe faydaları

Kestane kabukları yüksek nem içeriğine ve düşük yağ miktarına sahiptir. Kestane kabuğunun faydaları arasında saç dökülmesine karşı etkili olması başta gelenlerden. Kestane kabuğu suyu ile saçlarınıza bakım maskesi yaparak kelliğe ve saç dökülmesine karşı olumlu etki alabilirsiniz.

 1. Kestane Kabuğu Suyu Hazırlığı:
  • Temizlenmiş kestane kabuklarını suyla kaynatın ve suyun içinde içerikleri çıkarmasını sağlayın.
  • Kaynadıktan sonra, suyu süzerek elde edilen kestane kabuğu suyunu kullanmaya hazır hale getirin.
 2. Saç Uygulaması:
  • Saçlarınızı ılık su ve hafif bir şampuanla yıkayın.
  • Hazırladığınız kestane kabuğu suyunu saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.
  • Saç köklerinize iyice nüfuz etmesi için saçlarınızı toplamanız veya bir duş bonesi takmanız önerilebilir.
  • Yaklaşık bir saat boyunca saçlarınızda bekletin.
 3. Yıkama ve Bakım:
  • Saçlarınızı durulayarak kestane kabuğu suyunu saçlarınızdan temizleyin.
  • Daha sonra saçlarınızı rutin şampuan ve saç bakım ürünleriyle yıkayabilirsiniz.

Bunun gibi daha fazlası için tıklayınız..