Kızıldeniz’de yaşanan krizler konteyner fiyatlarında artışa neden oldu. Kızıldeniz’de neler oluyor? Merak ettikleriniz bu yazımızda..

Kızıldeniz'de yaşanan kriz: Konteyner fiyatları arttı
Kızıldeniz’de yaşanan kriz: Konteyner fiyatları arttı

Kızıldeniz’de yaşanan krizler sonucu yaşanan güvenlik tehditleri genellikle uluslararası nakliye ve ticaret üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kızıldeniz’de oluşan güvenlik tehdidi, deniz yolu taşımacılığına engel teşkil ediyor ve bu durum küresel konteyner taşımacılığında olumsuz etkilere neden olmaktadır. Yaşanan güvenlik tehditi, gemi trafiğinin güvenliğini ve sevkiyatların düzenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini zorlaştırmaktadır.

Kızıl denizde yaşanan güvenlik tehdidi taşıma güzergahlarında değişikliğe neden olarak, güvenlik tehditleri nedeniyle belirli güzergahların kapanması ve riskli hale gelmesi ile nakliye şirketlerini alternatif rotalara yönlendirmiştir. Yaşanan güvenlik tehditleri, nakliyat sigorta primlerini artırarak sigorta maliyetlerinde artışa neden olmuştur. Ayrıca taşıma kapasitesinde azalmaya yol açmış, azalan kapasite, talebi karşılamak için rekabeti artırarak fiyatların yükselmesine neden olmuştur. Liman ve deniz geçişlerinde operasyonel gecikmeler yaşanmış bu gecikmeler, taşıma süreçlerinin uzamasına sebebiyet vermiştir. Kızıldeniz’de yaşanan güvenlik tehditleri ayrıca navlun maliyetlerini de olumsuz yönde etkilemiş. Meydana gelen bu olumsuz sonuçlar lojistik sektöründe daha uzun veya maliyetli güzergahlar kullanılmasına neden olduğu için konteyner fiyatlarında artışa neden olmuştur.

Kızıldeniz'de yaşanan kriz
Kızıldeniz’de yaşanan kriz

Peki Kızıldeniz’deki bu tehdit nedir?

İsrail’in Filistin’e yönelik hala sürmekte olan saldırıları nedeniyle Kızıldeniz’de İsrail ile bağlantısı olan gemilere Husi militanları saldıralar düzenledi. Yemen’de Husi militanların Kızıldeniz’de İsrail’le bağlantılı olan gemilere yönelik saldırıları nedeniyle gemiler daha uzun rotaları tercih etmeye başladı. IMF’nin PortWatch platformuna göre 2 Ocak’ta biten 10 günde Süveyş’ten geçişler yüzde 28 oranında azaldı.

Kargo ve ödeme platformu Freightos.com verilerine göre Asya’dan Kuzey Avrupa’ya 40 feet’lik yük konteyner spot fiyatı yüzde 173’lük artışla 4 bin doları aştı.

Asya’dan Akdeniz’e yük taşıma maliyeti de 5 bin 175 dolara yükseldi. Asya’dan Kuzey Amerika’nın Doğu yakasına 40 feet’lik konteyner fiyatları da yüzde 55 artışla 3,900 dolara çıktı.

Freightos Araştırma Müdürü Judah Levine Asya’dan Avrupa ve Akdeniz’e olan taşımacılık maliyetlerinin 2019’un ocak ayından beri 2 kattan fazla arttığını, ancak hala pandemi dönemindeki zirvelerin altında seyrettiğini belirtti.

Drewry Dünya Konteyner Endeksi ise 21 Aralık’tan bu yana iki kat arttı.

Daha fazla haber için tıklayınız..