Dünya genelinde enerji piyasalarında hareketli bir gün yaşanıyor. Brent petrolün varil fiyatı 78,18 dolara yükseldi, bu durum enerji sektöründeki dengeleri etkileyebilir. Petrol fiyatlarındaki bu artış, küresel ekonomik gelişmeleri yakından takip eden uzmanlar tarafından incelenmeye devam ediyor.”

Petrol Varil Fiyatı
Petrol Varil Fiyatı

Petrol Varil Fiyatı

Dün, Brent petrolün varil fiyatı 78,19 dolara yükseldi, ancak günü 77,88 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 09.05 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,39 artışla 78,18 dolara çıkarak dikkat çekti. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 72,96 dolardan alıcı buldu.

Bu yükselişin ardında, küresel talebin artacağı beklentisi, ABD’de soğuk havanın üretimi düşürmesi ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimin artması gibi etmenler rol oynuyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) raporuna göre, bu yıl küresel petrol talebinde 2,2 milyon varillik bir artış öngörülüyor.

Özellikle Çin ve Orta Doğu’daki ülkelerde kapasite artışları ve petrokimya marjlarının katkısıyla talebin büyümesi bekleniyor. 2025’e kadar günlük petrol talebinin 106,2 milyon varile ulaşması öngörülüyor, bu da fiyatları destekleyen bir faktör olarak öne çıkıyor.

Petrol Varil Fiyatı
Petrol Varil Fiyatı

ABD’de soğuk hava nedeniyle petrol üretiminin düşmesi endişesi ve Orta Doğu’daki gerilimler devam ederken, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi petrol fiyatlarını daha da artırıyor. Ancak, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı ham petrol stoklarının artması, talebin düşük olduğuna dair sinyaller vererek fiyatların yükselmesini kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 79,21 ile 80,23 dolar arasındaki direnç bölgesi ve 76,85 ile 75,16 dolar arasındaki destek bölgesi yakından takip ediliyor. Gelecek günlerde, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden gelecek ham petrol stok verileri de piyasada etkili olabilir.

Diğer Güncel Konular Göz Atmak İçin Tıklayın…

Petrol Varil Fiyatı
Petrol Varil Fiyatı