Türkiye Uzaya Çıkıyor

Türkiye Uzaya Çıkıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilk ve yeni açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Milli Uzay Programımız ile ilk defa bir vatandaşımızı bilim misyonu ile uzaya gönderme hedefimize ulaşmamıza az kaldı. Türkiye gurur duy.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Uzaya Çıkıyor Uzaya Çıkacak İlk Türk
Türkiye Uzaya Çıkıyor Uzaya Çıkacak İlk Türk

Türkiye uzaya çıkıyor gururuna bir yenisi Milli Uzay Programı ile ekleniyor. Türkiye’nin Milli Uzay Programı ile ilk defa yapacağı uzay yolculuğu için geri sayım başlamışken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başkan Erdoğan bu kez “Gurur Duy Türkiye” diyerek bir mesaj yayınladı.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapacak olan Albay Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı videoyu paylaşarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Milli Uzay Programımız kapsamında ilk kez bir vatandaşımızı bilim misyonuyla uzaya gönderme hedefimize ulaşmamıza çok az kaldı. Gurur Duy Türkiye” açıklamalarında bulundu.

Türkiye uzaya çıkıyor Paylaşılan video’da bulunan ve Türkiye Uzay Ajansı’na astronot başvurusunda bulunmak istediğini söyleyen Zeynep adlı küçük kız çocuğu ile video konferansında aralarında geçen diyalogda Albay Gezeravcı küçük kızdan gelen soruları yanıtlayarak “Jet pilotuyum. 22 yıldır uçuyorum. 100’ün üstünde testi geçtim şu an her şey yolunda görünüyor. İki yıldır hazırlık yapıyoruz, başaracağıma inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.

Türkiye Uzaya Çıkıyor Uzaya Çıkacak İlk Türk
Türkiye Uzaya Çıkıyor Uzaya Çıkacak İlk Türk

Albay Alper Gezeravcı’nın Uzay Yolculuğunun Tarihi Belli Oldu!

Edinilen bilgilere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın sosyal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu açıklamalara göre Albay Alper Gezeravcı’nın Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de gerçekleşecek fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru hareket edeceği, mürettebatın 1,5 gün sürecek olan yolculuğu sonunda 19 Ocak 13.15’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetleneceği yönünde açıklamalarda bulundu. Açıklamalarının devamında ise “Bu tarihi görev, Türkiye’nin uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olmanın yanı sıra, gelecek nesiller için de büyük bir ilham kaynağı olacak.” ifadelerini belirtti.

Özel Yolculuğa Özel Hatıra Pulu

Tarihe damga vuran anlara özel Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile PTT tarafından tarihi ve gurur verici bu yolculuğu olan Gezeravcı’nın Türk bayrağını uzaya çıkaracağı Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonuna özel hatıra pulu ile zarf tasarlanıp oluşturuldu. Cumhuriyetimizin 100. yılına da atıfta bulunarak tasarlanan pulda, bu yolculuk için özel anlamlar içeren çeşitli simgelerde bulunmaktadır. Sekiz köşeli Selçuklu yıldızı, Türkiye Uzay Ajansı logosu, Türk bayrağı ile ilk astronot Albay Alper Gezeravcı’nın silüeti ve tarihteki 16 Türk devletine ithafen 16 yıldız bulunmaktadır.

Daha fazla haber için tıklayınız..

Türkiye Uzaya Çıkıyor Uzaya Çıkacak İlk Türk Kim ?
İlk Türk Olacak