TCMB’nin Faiz Kararı

Faiz kararı verildi! TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 42,50’ye yükseltti.

faiz kararı hakkındaki yorumları neler oldu?
TCMB’nin faiz kararı hakkındaki yorumları neler oldu?

Uzmanlar, 42,50’ye yükseltilen politika faiz oranını, TCMB’nin yüzde 45,00’e çıkararak faiz artırım sürecini sonlandırabileceğini tahmin ediyor.

TCMB duyurusunda kurulun parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngördüğü belirtilerek, ‘Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir.’ sözleriyle uzmanlar tekrardan bir faiz artırımına gidileceği yönünde yorumlarda bulundu.

AA Finans analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, yaptığı değerlendirmede ‘Karar öncesi gerçekleştirilen çeşitli anketlerde medyan beklenti politika faizinin 250 baz puan yükseltileceği yönündeyken en yüksek tahmin ise 500 baz puan seviyesinde bulunuyordu. Dolayısıyla TCMB’nin politika faizini beklentilere paralel artırması ve en azından bir artış daha olabileceği mesajını vermesi TL açısından destekleyici bir gelişme oldu.’ sözlerini ifade etti. İlerleyen dönemlerde enflasyonda aylık artış eğiliminin zayıflamasını sürdürebileceğini belirten Bürümcekçi, yıllık enflasyon seyrinin ise mayıs sonuna kadar yukarı yönlü eğilimini koruyacağı öngörüsünde bulundu.

Bürümcekçi, son durumda politika faizinin 41,2 civarına inerek ve 12 ayda enflasyon beklentisinin gerilemesinin sürdürülmesi beklenerek bu doğrultuda, politika faizinin önümüzdeki ay yüzde 45,00’a ulaşması ile faiz artırım sürecinin sonlandırılmasının ve bu düzeydeki faizin gelecek yıl ortasına kadar korunmasının beklendiği değerlendirmelerinde bulundu.

Uzmanların TCMB'nin faiz kararı hakkındaki yorumları neler oldu?
Uzmanların TCMB’nin faiz kararı hakkındaki yorumları neler oldu?

Yeni yılda TL’de Carry trade fırsatı!

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin sıkılaştırma döngüsünü mümkün olan en kısa sürede tamamlama sözü verdiğini vurguladı.

TCMB’nin ocak ayında 250 baz puanlık bir artış daha yaparak yüzde 45’e çıkaracağı yönündeki görüşümüzle uyumlu olacağını belirten Drimal, bankanın sıkı para politikasının işe yaradığını, enflasyonda ivmenin azaldığını ve kredi genişlemesinin önemli ölçüde hafiflediğini kaydetti.

Drimal, ”2024’te riskler ve belirsizlikler devam ederken, TL’deki carry trade fırsatının yeni yılda önemli miktarda yatırımcı girişi sağlaması muhtemel” dedi.

Güncel Diğer Haberler İçin Tıklayın…