ABD VE İNGİLTERE’DEN YEMEN’E SALDIRI GERÇEKLEŞTİRDİ

ABD ve İngiltere, Yemen’e saldırı başlattı, Husi’lere Havadan ve denizden gerçekleştirilen operasyon, en az 12 Husi hedefini savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle etkisiz hale getirdi. Bu saldırılar, uçaklar, gemiler ve denizaltılar aracılığıyla gerçekleştirildi.

YEMEN'E SALDIRI ABD VE İNGİLTERE'DEN
YEMEN’E SALDIRI ABD VE İNGİLTERE’DEN


İran destekli Husilerin, Gazze’ye yapılan İsrail saldırılarına karşılık olarak ticari gemilere yönelik eylemleri sonrasında, ABD ve İngiltere saldırı kararı almıştır. Bu önemli karar, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın acil kabine toplantısı düzenlemesinin ardından akşam saatlerinde duyuruldu.

ABD ve İngiltere’den saldırı harekatı

Yemen’deki Husi hedeflerine karşı başlatılan saldırılarla ilgili olarak yapılan açıklamalara göre, ABD ve İngiltere’nin bu operasyonu gerçekleştirdiği bildirildi. ABD’li yetkililere dayandırılan açıklamalarda, söz konusu saldırıların uçak, gemi ve denizaltılar aracılığıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Yemen’deki yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, ABD ve İngiliz savaş uçakları, geçen gece Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde belirli noktalara hava saldırıları gerçekleştirdi. Ayrıca, Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da bu saldırılara destek sağladığı açıklandı.

YEMEN'E SALDIRI ABD VE İNGİLTERE'DEN
YEMEN’E SALDIRI ABD VE İNGİLTERE’DEN

Husiler: Saldırılara cevapsız kalmayacağını açıkladı.

Yemen’deki Husiler, ABD ve İngiltere’nin deniz ticaretini güvenceye alma amacıyla düzenlediği saldırılara yanıt olarak, Yemen’e yönelik herhangi bir ABD saldırısının karşılıksız bırakılmayacağını açıkladı. Ayrıca, Husiler, İsrail gemilerini hedef almaya devam edeceklerini belirtti.

Daha önce, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının derhal sonlandırılması çağrısında bulunan bir karar tasarısı kabul edilmişti. Söz konusu karar tasarısı, 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nde 11 “evet” ve 4 “çekimser” oyla onaylanmıştı.

Diğer Güncel Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

Kızıldeniz’de olaylar gelişiyor.

Son zamanlarda Yemen’deki Husilerin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık olarak ticari gemilere yönelik eylemlerinin etkisiyle birçok denizcilik şirketi Kızıldeniz seferlerini askıya alma kararı almıştı.

Pentagon, 6 Aralık’ta Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası bir “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmelerde bulunduklarını duyurmuştu.

Ayrıca, 18 Aralık’ta “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir misyonun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Gelinen noktada, artan saldırılar sebebiyle Kızıldeniz’deki ticarette ciddi bir sekteye uğramış durumda. Gemi trafiği, aralık ayında yüzde 20 oranında azalmış bulunuyor.

Diğer Güncel Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

Biden: Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına doğrudan bir yanıttır, bu saldırılar.


ABD Başkanı Biden, Kızıldeniz’deki saldırılara devam eden Husilerin hedef alındığı hava saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Biden, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bugün, talimatımla, ABD ordusu güçleri İngiltere ile birlikte ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da desteğiyle Yemen’de Husi isyancıları tarafından kullanılan bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi.”

Saldırıların, Husilerin Kızıldeniz’deki eylemlerine doğrudan bir yanıt olduğunu vurgulayan Biden, özellikle 9 Ocak’ta gerçekleşen ve Husilerin Amerikan gemilerini hedef aldığı bir dizi saldırıya uluslararası koalisyonla yanıt verdiklerini belirtti. Biden, açıklamasında Husilere karşı bölgedeki ABD liderliğindeki deniz gücüne ve uluslararası kamuoyundaki tepkiye de dikkat çekti.

Biden, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararı hatırlatarak, “Yemen’deki bu saldırılar, ABD ve müttefiklerinin dünyanın en kritik ticari rotalarından birindeki seyrüsefer özgürlüğünün tehlikeye atılmasını ve personelimizin hedef alınmasını tolere etmeyeceğimizin açık mesajıdır.” değerlendirmesini paylaştı. Ayrıca, gerekmesi halinde ileri tedbirleri almakta tereddüt etmeyeceğini vurguladı.

Savaş uçakları ve Tomahawk füzeleri

Amerikan medyasına konuşan bazı Amerikalı yetkililere göre, ABD ve İngiltere orduları en az 12 Husi hedefini vurdu. Saldırıların savaş uçakları ve Tomahawk füzeleri kullanılarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Sunak: Birleşik Krallık, ticaretin ve seyahat özgürlüğünün savunucusu olmaya kararlı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kızıldeniz’deki Husilere yönelik gerçekleştirilen hava saldırılarına dair yazılı bir açıklama yaptı. Sunak, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Yemen’de Husilerin kullandığı askeri tesislere yönelik “hedefli saldırılar” düzenlediğini belirterek, son aylarda Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemilere karşı gerçekleştirdiği riskli ve istikrar bozucu saldırılarla İngiltere ve diğer uluslararası gemileri tehdit ettiğini ifade etti. Bu saldırıların önemli ticaret rotalarında ciddi aksamalara neden olduğunu ve emtia fiyatlarını artırdığını vurguladı.

Sunak, Husilerin bu eylemlerini “pervasız” olarak nitelendirerek, söz konusu saldırıların denizde yaşayanları riske attığını ve Yemen’deki insani krizi daha da derinleştirdiğini dile getirdi.

Diğer Güncel Haberlere Göz Atmak İçin Tıklayın…

YEMEN'E SALDIRI , ABD VE İNGİLTERE'DEN